11 Dec Elementi za zdrav življenjski slog
Ostati zdrav v današnjem svetu je prava umetnost. Zmanjkuje nam časa, vedno več je distrakcij, bombardirajo nas s hitrimi rešitvami za vsak problem. Priznam, razumem zakaj te morda fitnes ne privlači. Rutina se lahko zdi dolgočasna. Vedno isti gibi in monoton trening, ki se konstantno ponavlja. Gneča v fitnesu. Naprava, na kateri imaš naslednjo vajo, je pogosto zasedena. Morda se ti zdi, da po vseh teh mesecih truda ne napreduješ dovolj hitro.
In takrat se začneš spraševati: Kaj sploh delam tukaj? Globoko v podzavesti se vsi zavedamo, da je to dobro za naše zdravje. Odločeni smo, da se bomo tokrat resnično držali svojih ciljev, vendar nekaj manjka. Pride slab dan, motivacija pade in vsak naslednji trening je mentalno težji.
Definicija vztrajnosti je nadaljevati, kljub težavnosti in počasnemu napredku pri doseganju uspeha. Vendar to ne pomeni, da mora biti ta proces dolgočasen. Vsak trening je priložnost za napredek, z vsakim dnem lahko pridem do majhne nove zmage. Učenje novih gibalnih vzorcev mi daje takojšnje povratne informacije o svojem trudu.
Poleg tega je vadba, v kombinaciji z učenjem, super trening za izdelavo novih povezav v naših možganih. Ko enkrat osvojiš osnove, se vaje konstantno nadgrajujejo. Odkrivanje novih načinov gibanja in vsakodnevno izzivanje samega sebe. To, je v mojih očeh, funkcionalni trening.
Zdrav način življenja
Postati in ostati zdrav je lahko prav razburljivo. Že po nekaj tednih opaziš, kako postaja tvoj trup močnejši, ravnotežje se izboljšuje, vedno bolj se zavedaš vsakega dela svojega telesa. Trening gibljivosti izboljša prožnost sklepov, togost pa postane stvar preteklosti. Počutiš se vedno bolj igrivo, prebuja se otrok v tebi in gibanje postaja lahkotno.
Ne moreš več ves dan sedeti pri miru, zato vsakih nekaj ur vstaneš in se malo razgibaš. Kadar začneš izgubljati osredotočenost, narediš nekaj globokih vdihov, se raztegneš in osvežiš svoje misli – tudi za pisarniško mizo.
Noben občutek ne preseže tistega, ko se v svoji koži počutiš odlično.
To morda zveni malo pretenciozno, a zato ni nič manj resnično. Kdor čaka na pomlad, globoko inspiracijo ali celo poškodbo, je že v osnovi prepozen. Zdravje je način življenja, ki ga negujemo vseh 365 dni v letu. Majhne vsakodnevne navade so tiste, ki naredijo razliko.
Konstantni izzivi
V enem izmed prejšnjih člankov – Bližnjica ali trajna rešitev – sem pisal o procesu treningov in vključevanju različnih dnevnih navad. Ko enkrat postaviš temelje, je potencial za rast neskončen. Učenje postane del našega vsakdana, gibanje je vedno bolj lahkotno in zabavno. Postopoma začnemo opuščati slabe navade, ki smo si jih nabrali skozi leta. Dobro počutje in zdrav način življenja, postane bolj pomemben, kot impulzi za takojšnje zadovoljstvo.
Življenje je kot neskončna sestavljanka. Gradniki se začnejo povezovati in podpirati našo rast.
Ustvarjati začnemo boljšo različico sebe. Osnovi sta gibanje na dnevni ravni in dobra prehrana. Kolikokrat pa pomisliš na kakovosten spanec? Umirjanje po napornem dnevu, je prav tako pomembno, kot energetski začetek dneva.
Izogibanje ekranov v večernem času je velik korak k dobremu spancu. Namesto nove serije ali skrolanja po telefonu preden postaneš zaspan/a, poizkusi z mentalnim pregledom dneva. Kaj še lahko izboljšam, kaj lahko naredim drugače?
Premagovanje nespečnosti
Več kot desetletje sem se boril z izzivom kako hitreje zaspati. Misli so mi begale med slabimi odločitvami, preteklostjo in prihodnostjo. Poskušal sem utišati te misli z različnimi distrakcijami, ki niso bile vedno najbolj zdrave. Če sem popolnoma odkrit, tudi dandanes pridejo dnevi, ko se mi to še vedno zgodi.
Sčasoma sem ugotovil, da so mirne noči rezultat zdravega načina življenja. Nekatere neprespane noči so me nagradile z novimi idejami. Tisti trenutek, ko alfa možganski valovi prehajajo v delta stanje, včasih iz nas naredijo genija. Veliko življenjskih vprašanj sem rešil med nespečnostjo. Bitka z dobrim spancem pa mi je vzela malo več časa.
Nasveti za umirjanje misli:
- Čim več telesne aktivnosti tekom dneva. Ta sprošča vrsto različnih hormonov kot so seratonin in endorfini, kar blagodejno vpliva na naše počutje
- Učinkovito preživet dan. Soočanje z novimi izzivi nam daje občutek zadovoljstva, nas pomirja v večernem času
- Izogibanje zaslonom, oz. modri svetlobi proti večeru. Umirjanje z globokimi dihi, počasnimi izdihi
- Hiter pregled dneva pred spanjem, v kombinaciji z naštevanjem razlogov za hvaležnost
Dajmo umu več razlogov za mirnost in dobro počutje. Namesto nenehnih distrakcij in motenj, poizkusi čim več časa preživeti v trenutku. Vračaj se v sedanjost, omogoči mislim, da predelajo dvome in težave preden se odpraviš v posteljo.
Preprost trik za produktivnost so “dolgočasni odmori”. To je lahko kratek sprehod, raztezanje in druge vrste aktivnosti. Pred kratkim sem slišal celo za tehniko, pri kateri le gledamo v steno pred seboj. Ideja je, da med odmorom čim manj stimuliramo možgane. Jaz za dodatno inspiracijo najraje zaprem oči in se osredotočim na dihanje.
Percepcija časa
Imaš pogosto občutek, da se vse tako zelo hitro dogaja? Ali čas teče hitreje kot v preteklosti, ali smo le toliko bolj “sprogramirani”. Iste stvari, ob istem času, na istem mestu. Rutina je pomembna za doseganje rezultatov, vendar jo je dobro nadgrajevati, malo spreminjati.
Znanstveniki pravijo, da naše počutje najbolj uravnava hormon dopamin. Lahko ga doziramo po kapljicah, s konstantnimi distrakcijami ali pa ga uporabimo za premagovanje novih izzivov! Saj veš, kako dober je občutek kadar se naučiš nekaj novega, dosežeš nov mejnik, končno urediš svoj delovni prostor. To je pravi dopamin. Kadar uporabljamo mi njega in ne on nas!
Osredotočenost
Moja najljubša funkcija na telefonu je način Fokus. Jutranje nastavitve omogočajo le klice in sporočila do popoldneva. Večerni način obarva zaslon na temno, da me ne moti pred spanjem. Obstaja še ena funkcija “Ne moti!” Ta mi omogoča, da se posvetim sebi in ustvarjalnemu delu brez motenj.
Nemogoče je biti vsak dan osredotočen, včasih nam življenje to preprosto ne dopušča. Vendar verjamem, da si je vredno omogočiti del dneva za notranji mir.
Med časom mojega (sedečega) dela od osme do četrte, sem vzljubil zbujanje v zgodnjih jutranjih urah. Le redki so pokonci, da nas uspejo zmotiti ob peti uri zjutraj.
Tako sem uspel narediti jutranje dihalne vaje in meditacjo. Dodatno sem se prebudil z gibanjem po hladni prhi, v dnevnik sem zapisal svoja čustva in misli. V primeru, da ni lilo kot iz škafa, ali zapadlo nekaj deset centimetrov snega, sem se v službo odpravil s kolesom. Sodelavke pa so me malo postrani gledale, med pogostimi odmori za raztezanje in vrnitev v fokus.
Vsi dnevi, ki vključujejo dobro jutranjo rutino nas navdihnejo z dodatno energijo za življenje.
Rutina in navade
Jutranja rutina je postala del mojega vsakdana. Ustvarila mi je nekakšno strukturo iz današnjega kaotičnega sveta, v katerem živimo.
Poskusite si vzeti le nekaj minut takoj po prebujenju ali pred odhodom zjutraj, fokusirajte se na dihanje. Zadajte si namen za današnji dan, preden se začnejo nabirati dnevne naloge. Dejstvo je, da smo zelo drugačni eden od drugega. Pomembno pa je, da si vsak najde svojo rutino.
Koristi telesne aktivnosti so neizmerne. Dvigovanje uteži dvakrat ali trikrat na teden gradi mišice, vadba za gibljivost ohranja zdrave sklepe. Kardiovaskularna vadba poskrbi za zdravo srce. Ta nas ohranja tudi bolj mirne v stresnih situacijah.
Ni lahko, je pa dokaj enostavno. Že po enem mesecu doslednosti boš opazil/a več energije.
Sprehodi za jasne misli, zavestno dihanje za boljši fokus. Poskusi končati prho s hladno vodo in se na hitro razgibaj. Izogibaj se nezdravim prigrizkom, sladkanim pijačam in vsemu kar se ocvre v olju. Ko se začneš enkrat gibati na dnevni ravni, bo tudi želja po nezdravi hrani počasi zbledela. V kombinacijo vključi dodatne navade, ki ti ustrezajo in postal/a boš neustavijiv/a.
Zdravo življenje se začne v glavi – z jasnim namenom in brez nepotrebnih motenj.
English version of this text can be found here – Elements of a healthy lifestyle