23 Nov Bližnjica ali trajna rešitev?
Glavna zmota današnjega sveta je pričakovanje hitrih in enostavnih rešitev za vsako težavo. Povsod nas spremlja obljuba takojšnjega zadovoljstva – na vsakem koraku in v vsakem vidiku našega življenja. Vsak dan smo bombardirani z novimi »instant« rešitvami, revolucionarnimi formulami in medicinskimi bližnjicami za naše telesno in duševno zdravje. Vse te metode pogosto delujejo na začetku, a dolgoročno so rezultati veliko manj obetavni.
Hiter izhod iz težav je iluzija sodobnega časa
``Življenje lahko definiramo kot niz spopadov med pravilno in lažjo potjo.``
Učijo nas naj se specializiramo in gledamo na svet skozi mikroskop. Um smo ločili od telesa, kot da nista povezana. Telo smo razdelili na posamezne predele in jih natančno analizirali v laboratorijih.
Danes poznamo vsak najmanjši detajl o delčkih našega bitja, a le redko pogledamo celotno sliko. Ko pa iščemo rešitve za naše splošno zdravje verjamem, da moramo začeti pri osnovah: gibanje, prehrana in dnevne navade.
Kdor želi narediti korak naprej, se lahko izobrazi še o drugih vidikih zdravja, kot so: kakovosten spanec, pravilno dihanje, povezava z naravo, itd.
Za prave navdušence in profesionalne športnike pa lahko ta osnovna načela nadgradimo s številnimi dodatnimi triki. To vključuje spremljanje variabilnosti srčnega utripa (HRV) in spanja, hladne prhe, savne, ledene kopeli, različne dihalne tehnike, prehranska dopolnila in druge prilagoditve za optimizacijo življenja.
Spreminjanje le enega vidika življenja zelo redko prinese željene spremembe – razen seveda, če vse drugo že počnete pravilno. Bolj smiselno je uvajati spremembe na različnih področjih in se postopoma približevati cilju. Lažje je narediti pet majhnih korakov, kot enega velikanskega.
Začnemo lahko z 10 do 15 minutami gibanja na dan. Že samo občutek zadovoljstva bo v začetku dovolj, a po mesecu dni boste začeli opažati prve spremembe v splošnem počutju. Kmalu to ne bo dovolj in čas gibanja se bo podaljšal, telo pa vam bo vedno bolj hvaležno. Pri prehrani lahko začnemo s tem, da omejimo ali popolnoma izločimo ocvrte jedi. Naslednji korak je lahko eliminacija uživanja sladkanih pijač.
Proces namesto hitrih rešitev
V današnjem svetu pojem diete običajno pomeni strog načrt prehrane, ki ga spremlja namen hitre izgube teže. Takšna dieta za nekaj mesecev, ki ji nato sledi vrnitev k starim navadam, ni prava pot. To pogosto vodi v tako imenovan jo-jo učinek, kar pomeni ne le, da se vrnemo na izhodiščno točko, temveč se še bolj oddaljimo od svojih ciljev.
Ni nič narobe s preizkušanjem diete za nekaj mesecev, če pri tem odkrijemo nov način, ki ustreza našim prehranskim potrebam. Ključno pa je, da se ne vrnemo naravnost k starim navadam. Iz vsake izkušnje se poskušamo naučiti nekaj novega.
Beseda dieta izhaja iz starogrške besede »diaita«, ki pomeni način življenja.
Ideja je, da si ustvarimo trajnostne spremembe, ki bodo dolgoročno koristile našemu zdravju. Poskusimo razumeti svoje telo, občutiti zadovoljstvo z novimi izbirami in postopoma spreminjati način kako živimo in se počutimo.
Bližnjice in pasti
Logično je, da si želimo doseči svoje cilje oziroma prispeti na določeno destinacijo čim hitreje. Poleg najbolj klišejevskega reka – “Pomembno je potovanje, ne destinacija” – bližnjice pogosto skrivajo pasti. Včasih delujejo, drugič nas zavedejo ali celo vodijo v nepričakovane večje težave. Pri življenjskih odločitvah nas bližnjica nikoli ne zadovolji na dolgi rok! Za večno bo obstajal občutek, da bi se lahko bolj potrudili. Ne glede na potek dogodkov, bo nekaj v naši duši manjkalo.
Po drugi strani pa obstajajo načini, kako doseči cilje hitreje. Na primer z izboljšanjem, oziroma nadgrajevanjem življenjskega sloga z majhnimi triki. To lahko vključuje meditacijo, dihalne tehnike ali nove navade, ki nadgradijo splošno počutje. Raziskovanje samega sebe, svojega bitja, nam odpira nove možnosti in vpoglede, kje se lahko izboljšamo. Poskušamo dodajati spremembe eno za drugo, opazujemo, kaj nam ustreza in kaj ne. Ni vse primerno za vsakogar, vendar brez poskusov nikoli ne izvemo, kako dobro se lahko počutimo.
Dan in noč
Življenje, v katerem bi bili »srečni do konca svojih dni« je iluzija. Prav tako ni sanjskega trenutka, od katerega naprej bi vse dni preživeli ob pitju koktajlov na plaži. V primeru, da nimamo nobenih težav si jih ustvarimo sami. Umetnost življenja je ravnovesje med bolečino in užitkom.
Tako kot ni dneva brez noči, zvoka brez tišine, tudi v življenju ni pravega veselja brez nekaj truda in boja.
Več trenja kot si sami ustvarimo, bolj gladko bo teklo naše življenje. Zastavimo si vedno težje izzive in življenje bo postajalo vedno lažje.
V mojem svetu, ni boljšega občutka kot tistega po dobri vadbi – naj bo to wakeboarding, celodnevno deskanje na snegu, eksploziven intervalni tek ali intenzivna vadba v telovadnici.
Potenje, napor in trud, ki ga vložimo v fizično aktivnost, se vrne z najboljšim občutkom relaksacije in dobrega počutja. Na naraven način, brez bližnjice sprostimo mešanico vseh možnih dobrih hormonov.
English version of this text can be found here: Easy way out
[/vc_column_text]