Funkcionalni trening

Funkcionalni trening je način vadbe, ki telo pripravlja na aktivnosti, s katerimi se srečujemo v vsakdanjem življenju. Za nekatere to pomeni ohranjanje zdrave telesne forme, za športnike pripravo telesa na doseganje vrhunskih rezultatov v športu. Stopnja zahtevnosti je prilagodljiva vsakemu posamezniku, z redno vadbo pa postopoma dvigujemo nivo in napredujemo.

Vsakega svojega klienta obravnavam kot športnika, saj se vsi v življenju gibamo na različne načine. Temeljna načela so pri vseh enaka – krepitev trupa za zaščito hrbta in ohranjanje pravilne drže. Mišice trupa so osnova za ravnotežje. Ravnotežje pa je ena najpomembnejših veščin, na kateri bi morali delati vse življenje.

Funkcionalna vadba je ključ do boljše telesne in duševne pripravljenosti.

A ravnotežje ni pomembno le v fizični obliki, temveč tudi na duševni ravni. Ohranjanje ravnovesja med delom in zabavo, vadbo in počitkom, odnosi in samorefleksijo je ključnega pomena. Pomembno je, da se čim večkrat vračamo v sedanjost.

Vsak trenutek v življenju je edinstven in neponovljiv. Učenje novih veščin in igriv pristop med vadbo pripomoreta k temu, da misli usmerimo in se osredotočimo na sedanjost. Stremimo k življenju s polno zavestjo in vedno več časa preživimo v sedanjem trenutku.

Izzivi kot gonilna sila napredka

Izzivi nas ženejo naprej in ohranjajo našo zagnanost. Majhni uspehi na dnevni ravni so odlična motivacija, da se na trening konstantno vračamo.

Priprava telesa na vsakodnevne aktivnosti koristi ne le telesu, temveč tudi umu. Povezovanje izzivov z vadbo spreminja naš pogled na to, kaj vadba lahko pomeni. Na ta način vadba postane vir motivacije in gonilna sila našega napredka.

Učenje

Največja prednost telesne aktivnosti je celovito izboljšanje zdravja, dolgotrajnost in kakovost življenja. Gibanje spodbuja jasno razmišljanje, hitrejše reševanje problemov in uravnoteži naša čustva. Pri funkcionalni vadbi rad izpostavim učenje novih veščin, še posebej novih gibalnih vzorcev.

Učenje prinaša številne koristi. Izboljšane kognitivne funkcije, torej krepitev spomina in bolj efektivno učenje. Spodbujanje nevroplastičnosti pomeni ustvarjanje novih povezav za zdravje možganov.

Boljše razpoloženje, splošno počutje in zmanjševane stresa. S tem pripomoremo k motivaciji za konsistentnost pri vadbi. Vedno boljša koordinacija, nove motorične spretnosti za telesno pripravljenost.

Učenje novih veščin nam pomaga pri družabnosti. Ustvarjamo si večjo skupnost za druženje, več tematik za pogovor. Združujemo duševne in telesne cilje. Kar je najbolj pomembno, vadba postane igriva in privlačna!

Igrivost in zavedanje telesa

Igrivost med vadbo zaposli um, kar trening naredi lahkotnejši in bolj zabaven. Čas med vadbo mine hitreje, hkrati pa nas vedno znova motivira, da se vračamo nazaj in se znova preizkusimo. Kombinacija učenja novih veščin in telesne aktivnosti je najboljši recept za dolgotrajne spremembe.

Pomemben vidik funkcionalne vadbe je tudi zavedanje lastnega telesa. Naučiti se občutiti prave mišice, ki sodelujejo pri določenem gibu, je ključno. Na ta način vsak gib izvajamo bolj kakovostno in ga z vsakim treningom izboljšujemo. Razumevanje pomena vaj nam pomaga, da jih učinkovito vključimo v vsakdanje življenje.

Funkcionalni trening

Vsak trening ali športna dejavnost se začne z dobrim ogrevanjem. Čeprav osnovni elementi ostajajo enaki, poskušam rutino popestriti, jo narediti zanimivo. Ogrevanje je lahko prav tako izziv kot sama vadba. Začnemo z osnovami, nato pa dodamo celo elemente joge in vaje za gibljivost, da telo pripravimo na nove izzive.

V nasprotju s tradicionalnim fitnesom, ki se osredotoča na izolacijo posameznih mišic, funkcionalna vadba vključuje celotno telo. Tako se pripravimo na vsakodnevne ovire in izzive sodobnega sveta. Podobno kot bi avtomobil nastavili za optimalno delovanje v okolju, kjer ga uporabljamo.

Vadba, ki vedno znova preseneča

Pri funkcionalni vadbi je najlepše to, da vsak trening prinaša nekaj novega. Nova zaporedja gibov, nadgradnje vaj z elementi ravnotežja ali vključitev nestabilnih površin. Na primer debele blazine, ravnotežne deske ali Bosu žoga, vedno znova izzovejo telo. S tem krepimo jedro, izboljšujemo koordinacijo in poskrbimo, da je vadba zanimiva.

Trening mobilnosti ima pomembno vlogo pri vsakem treningu. Od ogrevanja, kjer postopoma uvajamo nove gibe, do poglabljanja počepov pri vadbi. Ključno je, da gibanje vključimo v vsakdan z različnimi navadami. Na delovnem mestu vsake toliko časa vstanemo in se pretegnemo. Nekaj globokih dihov, nekaj gibanja in fokus je nazaj!

Ustvarite si dnevno rutino gibanja, ta lahko traja pol ure ali le tri minute. Najbolj pomembno je, da ne sprejemamo kompromisov in se je držimo.

Funkcionalna vadba ni le trening telesa, temveč tudi uma. Uči nas igrivosti, osredotočenosti in ravnovesja v življenju.

Read in english – Functional training